Otomobil ve araç aksamlarının en önemli parçalarından biri olan aküler, kimyasal anlamda çok gelişme göstererek hem uzun ömürlü, hem daha dayanıklı bir yapıya bürünmüştür. Hatta o kadar ileri noktalara gelmiştir ki özellikle start-stop’ lu araçlarda kullanılan (jelli) akü sistemleri aracınızla yaptığınız kısa süreli duraklamalarda motorun durmasına rağmen aracınızdaki far, klima, radyo, yol bilgisayarı gibi elektrikli sistemlerin çalışmasını sağlayabilmektedir.

 

Akü Çeşitleri Nelerdir?

 

Aküler, içerisinde bulunan kimyasal yapının çeşitlerine göre (nikel kadmiyum), (nikel demir), (kurşun asit), (lityum iyon) olmak üzere çeşitlere ayrılır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan akü tipleri (kurşun asit) türleridir, bu akü çeşidi de kendi içerisinde kuru ve sulu aküler olmak üzere ikiye ayrılırlar, starter cinsi sulu aküler klasik tipteki otomobil aküleri olarak da bilinirler. Kuru akü çeşitleri olan (AGM) ve (JELLİ) aküler ise daha uzun ömürlü daha dayanıklı ve daha verimli aküler olarak son model araçlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

 

Akülerin Bitme Sebepleri Nelerdir?

 

Araçlar çalışır haldeyken veya hareket halindeyken devamlı olarak aküyü şarj ettikleri için, bu esnada akü bağlantılı olarak kullanılan elektrikli donanımlar, akünün bitmesine yol açmaz. Aracınızın motoru kapalı haldeyken ise aracın elektrikli donanımlarının açık unutulması akünüzün hızlı bir şekilde bitmesine yol açar. Örnek olarak farların yanar vaziyette unutulması, iç aydınlatmanın, radyo/teyp donanımının veya klimanın açık bırakılması, multimedya sistemlerinin çalışır durumda bırakılması, akünün tükenmesine sebep olur. Ayrıca aracın elektrik tesisatının arızalı olması, aracın aküyü şarj etmemesi, aşırı oranda kaçak akımın olması veya yarı dolu olan bir akünün araca takılması gibi sebeplere bağlı olarak aracın aküsü bitebilir.

 

Aküler Nasıl Şarj Edilir?

 

Akü şarj edilmeden önce akünün durumu kontrol edilir, yani akünün gerilim değeri ölçülür ve buna göre uygulanacak şarj yöntemi ve değeri belirlenir. Akü şarj makinasının kabloları aküye bağlanarak şarj cihazının voltaj ayar düğmesi, şarj edilecek akünün voltajına göre ayarlanır. Akabinde cihazı çalıştırılır. Daha sonra cihazın amper değeri akünü değerine göre ayarlanır ve akünün durumuna göre 6-8 saat süresinde şarj edilir. Özellikle sulu, klasik tipteki akü modelleri şarj edilirken akü kapaklarını açmakta fayda vardır, aksi takdirde şarj esnasında meydana gelen gaz sıkışması, akünün yapısını bozarak akünün kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.