Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Belirli periyotlarla gereken özenli bakımı sağlayamazsak, araçlarımızın bir süre sonra kirlenmesi maalesef kaçınılmaz. Özellikle çocuklu ve kalabalık ailelerin araçlarının daha hızlı kirlendiğini söyleyebiliriz. Yolculuk sırasında tüketilen yiyecek-içecek ambalajları, çamur, toz, yağ ve dış faktörlere bağlı gittikçe çıkarması zorlaşan lekeler… Hem konforlu sürüş açısından hem de sağlık yönünden araçlarımızın iç temizliğine özen göstermemiz gerekir. Özellikle yaşlı, hamile ve çocukların seyahat ettiği arabalarda, hijyen konusunda ekstra özenli olmalıyız.

 

Çoğumuz için sahibi olduğumuz arabayla ilgilenmek zevkli bir uğraştır. Fakat yine de iç temizlik yaparken özellikle özen göstermemiz gereken bazı ayrıntılar var. Bunları gözden geçirelim;

 

 Araç Temizliği için Kullanabileceğimiz Malzemeler

 

– Özellikle taş ve beton zeminlerin temizliği için üretilmiş temizlik malzemeleri, araç içi temizlikte telafisi güç zararlar yaratabilir. Örneğin mutfak fayansı için kullanılan krem temizlik sıvısı her ne kadar güzel bir koku bıraksa da, aracımızın konsolunda kullanırsak kurtulması mümkün olmayan leke ve izlere sebep olacaktır.

 

Araba temizliği için üretilen temizlik malzemelerinde, dar bir alanda kullanıma uygun olduğundan, solunması durumunda insana zararı dokunmayacak bileşenler kullanılır. Banyo temizliğinde kullandığımız ürünleri araç içinde direk solumamız sonucunda ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz.

 

– En basit şekilde, sabun, bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi malzemeler ilk başlarda iyi sonuçlar verse de, sürekli kullanımda araç içi malzemelerde ciddi zararlara yol açabilir. Örneğin, bulaşık deterjanını döşemeler için kullanarak lekelerden çabuk kurtulmayı sağlayabiliriz. Fakat belirli bir süre sonra döşemelerde kalıcı lekeler oluşacaktır.

 

 Araç içi Paspaslar ve Yer Döşemeleri

 

Aracımızın içinde kullandığımız paspasların mutlaka dışarıya alınıp temizlenmesi gerekir. Bu, hem ayrıntılı temizliğe olanak tanır, hem de paspaslarımızın kuruduktan sonra yerleştirebilmemizi sağlar. Nemli araç paspaslarının oluşturduğu kokuyla kimse karşılaşmak istemez. Dışarı aldığımız paspasları öncelikle silkeleyerek veya vakumla tozdan ve kaba kirlerden arındırmalıyız. Ardından mümkünse basınçlı su ile duruladıktan sonra, paspas temizliği için üretilen kimyasallar vasıtasıyla yıkayıp yeniden durulamalıyız. Yıkama işleminden sonra paspaslarımızı yerleştirmeden iyice kuruduğundan emin olmalıyız. Tabii tüm aracımızın temizliği bittikten sonra en on paspaslarımızı yerleştirmemiz gerekir.

 

 Araç içi Döşeme ve Koltuklar

 

Köşe ve kenarlara tam olarak temas ederek verimli bir vakumlu temizlik yapmak için öncelikle çıkabilen koltuk kılıflarımız varsa çıkarmamız şart. Koltuk kılıflarımızı çamaşır makinesinde yıkayabilir, iyice kuruduktan sonra koltuklarımıza yeniden geçirebiliriz. Araç iç temizliği için yukarıdan aşağıya bir sıra izlememiz daha pratik olacaktır. Buna göre; koltuk başlıklarından başlayarak sırasıyla, gövde kısmı, koltuk oturma alanı ve araç zeminini dikkatli ve ayrıntılı biçimde süpürebiliriz.

 

 Koltuk Döşemelerinin Ayrıntılı Temizliği

 

Aracımızın koltuk döşemelerinin üretiminde kullanılan malzemeye göre farklı temizlik yöntemleri uygulamamız gerekir. Deri döşemeler için yumuşak, nemli bir bezle yüzeysel bir temizlikten sonra, deri için üretilen özel bakım ve temizlik ürünlerini kullanmalıyız. Deri bakım malzemelerini marketlerden kolaylıkla temin edebiliriz. Deri bakım malzemeleriyle yaptığımız detaylı temizlik sonrası koltuklarımızın ekstra parlaklığa kavuştuğunu göreceğiz.

 

Kumaş döşemelerde, araç koltuk temizliği için özel üretilmiş arıtma köpükleri kullanabiliriz. Bu köpük temizlik ürünleri, kumaş dokumasının içine nüfuz ederek hijyenik bir bakım sağlar. Ayrıca özel parfüm içerikleriyle üretildiğinden, aracımızın içindeki hoş ferahlığı uzun süre korur.

 

 Konsol, Direksiyon Çevresi ve Kapılar

 

Sert konsol malzemelerinin temizliği için özel sıvı spreyler kullanabiliriz. Dikkat etmemiz gereken, sıvı içeriğin aracın elektronik ve elektrikli aksamına sızmamasına özen göstermeliyiz.

 

 Havalandırma Sistemi ve Hava Çıkışları

 

Tüm yüzeyler temizlendikten sonra, aracımızdaki ferahlığı korumak ve hijyenik bir sürüş keyfi sağlamak için havalandırma sistemini temizlememiz gerekir. Bunun için öncelikle aracın havalandırma sistemini en yüksek ayarda çalıştırmalıyız. Sistem çalışırken, tüm hava çıkışlarını sert bir fırça yardımıyla süpürürüz. Hava çıkışlarının tozdan arındığından emin olduktan sonra havalandırmayı kapatabiliriz. Dilerseniz havalandırma kapalıyken alkol içermeyen hafif bir oda spreyiyle hava ızgaralarımıza biraz aroma katabiliriz.