Araç lastikleri temelde konfor üzerine geliştirilmeye başlamıştır. Eski yıllarda kullanılan sert tekerlerin sarsıntısını ortadan kaldırmak için uygulansa da günümüz teknolojisinin gelmiş olduğu nokta itibari ile 400 Km gibi hız yapabilen araçlar ve kaliteli yollar, lastik teknolojisinin sadece konfor değil, araç ve sürücü/yolcu güvenliğini birinci derecede ilgilendiren bir unsur olmasını sağlamıştır. Çünkü kullandığınız araç ne kadar ileri teknoloji ve donanımlı olursa olsun, yerle teması sağlayan etken lastiklerdir. Lastiklerinizin eski olması durumunda, aracınızın sahip olduğu özelliklerin size hiç bir faydası dokunmayacaktır.

 

 Genel Özellikler:

 

Genel olarak bütün lastiklerin kimyasal/raf ömrü 5 yıldır. 5 yıl önce üretilmiş bir lastiği yeni kullanmaya başlamış olsanız bile kimyasal özelliklerini kaybettiği için üretim amaçlarına hizmet etmeyecektir. Araç lastiği üzerinde çeşitli yazılar ve rakamlar yazmaktadır. Genel olarak açıklayacak olursak; (205/55 R16) 205 Taban genişliğini ifade eder, 55 Yanak yüksekliğini, R (Radial) Lastik tipini ifade eder. 16 ise jant çapının inç olarak büyüklüğünü belirtir. (91 V) 91 Yük indeksini, V Hız indeksini ifade eder.

Lastiğin üzerinde yer alan ve genelde bir çizgi içerisinde bulunan (4817) gibi dört basamaklı rakamlar ise lastiğin üretim tarihini ifade eder. 48 Üretildiği haftayı 17 ise üretildiği yılı göstermektedir. (M+S) ise lastiğin karlı ve çamurlu yollara uygun olduğunu belirtir. Temel olarak bir araç sahibinin lastikler üzerinde bilmesi gerekenler bunlardır. Bu harfler ve rakamlar aracınızın ebatlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda görüntü amaçlı olarak aracın standartlarından büyük, ince veya kalın lastikler takmak kaza riskini arttıracaktır.

 

 Yazlık Lastikler:

 

Mevsimsel sıcaklık olarak + 7 derece üzerinde kullanılması uygun olan lastiklerdir. Kimyasal olarak sert yapıdadırlar çünkü yazın sıcak havalarda asfalt sıcaklıkları 60 dereceyi bulabilmektedir. Yapıları sayesinde yazın sıcak zeminlerde çabuk erimezler. Aracın daha dengeli ilerlemesini ve daha az yakıt tüketmesini sağlamaktadırlar.

 

 Kışlık Lastikler:

 

Mevsimsel sıcaklık olarak + 7 derece altında kullanılması uygun olan lastiklerdir Kimyasal olarak yumuşak yapıdadırlar çünkü kışın soğuk havalarda bile esnekliğini kaybetmeden aracın karlı, yağmurlu ve çamurlu zeminlerde daha sağlam tutunmasını sağlarlar.

 

 Dört Mevsim Lastikler:

 

Aslında böyle bir lastik yapısı yoktur. Genelde halk arasında kabul edilen ifadeyle oluşmuştur. Çünkü kimyasal olarak hem +40 derecede hem de -40 derecede iyi performans göstermeleri mümkün değildir. Yazın yazlık lastik, kışın kışlık lastik kullanmak yapılacak en doğru harekettir.