Araç alım satım konusu, son 15 yılda ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelere paralel olarak önemli bir pazar artışına sahne olmuştur. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yıl sonu itibariyle ülkemiz trafiğinde dolaşan araç sayısı, 22 Milyon 218 bin 945 rakamına ulaşmıştır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi ülkemizde yaklaşık olarak her 6-7 kişiye bir otomobil düşmektedir.

 

Sıfır Araç Ne Zaman Alınmalı?

 

Ülkemiz şartları açısından sıfır araç almak için en uygun dönemler yılsonudur, yani Kasım, Aralık aylarıdır. Çünkü 1. olarak; sıfır araç satan bayilerin yılsonuna kadar satmayı hedefledikleri rakama ulaşabilmeleri için bu dönemde kampanyalara ağırlık verirler. Hedeflere ulaşan bayiler üretici firma tarafından çeşitli şekilde ödüllendirilirler. 2. Olarak yeni yılda artacak olan ÖTV zamlarını, sigorta ve kaskoda yaşanabilecek fiyat artışlarını ödememiş olursunuz. 3. Olarak yılsonunda aldığınız bir aracı yeni yılda kullanmaya başlasanız bile ortalama 3 yılda bir düşen MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) indiriminden 1 yıl erken yararlanmış olursunuz. Örnek olarak 2016 Aralık ayında aldığınız bir aracı 2017 yılında kullanmaya başlasanız bile 2 yıl sonra 2019’ da 3 yaşında kabul edileceği için indirimden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 

İkinci el Araç Ne Zaman Alınmalı?

 

İkinci el araçların alma zamanı yine aynı dönemlere rastlamaktadır. Ancak bu sefer yıl sonu değil, yıl başı daha avantajlı olmaktadır. Ocak, Şubat ayları en makul tarihler olarak kabul edilmektedir. Çünkü MTV ödeme dönemi olan Ocak ayı vergisi aracı satan kişi tarafından ödenir. Ayrıca araç piyasaları yaz aylarında daha çok hareketlenir. İnsanların talebi arttığı için satıcılarda fiyatları istediği gibi yükseltebilmektedirler. Oysa Ocak, Şubat aylarında talep azaldığı için fiyatlar daha uygun olmaktadır.

 

Araç Ne Zaman Satılmalı?

 

Kullandığınız araçların satışı için zaman konusundan önce aracın kilometresi doğru seviyelerdeyken satışa çıkartmak gerekir. Çünkü ülkemizde 50 Bin km, 100 Bin km, 150 Bin km gibi seviyeler psikolojik eşik olarak kabul edildiği için bu sınırlara gelmeden satışa başlamak faydalıdır. Satma zamanı olarak ise Mayıs, Haziran ayları araç satışı için en ideal dönemlerdir. İnsanlar tatile arabalarıyla çıkmanın hesabını yaparlar, yaz aylarına yaklaşırken piyasa çok hızlanır. Bu dönemlerde aracınızı istediğiniz fiyattan satmanız çok daha kolay olacaktır.