Araçlarda Ağır Hasar Analizi Nasıldır?

 

Kaza geçiren araçlar için tutulan tutanak hasar kaydı ve ağır hasar kaydı olmak üzere ikiye ayrılır. Sahip olunan tüm araçlar için kasko yaptırılması, olası bir kaza sonucunda maddi olarak yararınıza olacaktır.

 

Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

 

Satın alacağınız aracın hasar kaydını sorgulamalısınız. Özellikle ikinci el araç alacak olanlar ilk önce aracın fiyatı ile ilgilense de en önemli olan konu hasar kaydıdır. E – devlet üzerinden hasar kaydı sorgulamasında bulunabilirsiniz. E – devlet sistemini hiç kullanmamış olanlar için ufak bir ayrıntı, ilk şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Kaza bilgisi sorgulamak isteyenler ise telefonlarının SMS kısmına giriş yaptıktan sonra, KAZA yazıp boşluk bırakıp araç plakasını yazarak 5664’e gönderebilirler. Kısa sürede yanıt gelecektir.

 

Hasar kaydı, kaza sonucu aracın başından geçen hasarın tamamını ifade etmektedir. Oluşan hasar, anlaşmış olduğunuz sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Aracın dış görünüşünde herhangi bir problem olmasa da yaşanan hasar kayıtlara geçmektedir.

 

Ağır Hasarlı Araç

 

Aracın ağır hasarlı kriterine sahip olması için %70’inden daha fazlasının hasara uğraması gerekir. Ağır hasar tanımının bir diğer karşılığı aracın perte çıkmasıdır. Araç kullanılamaz hale geldiğinde hasarı giderilemez. Dolayısıyla kayıtlara pert olarak geçer. Resmi bir belge alınır ve araç trafiğe çıkmaktan men edilir. Bir diğer ağır hasar kriteri ise onarım masrafının sigorta değerine yaklaşmış olmasıdır.

 

Hasar kaydı ya da ağır hasar kaydı fark etmeksizin, kaza geçiren hasar gören araç en iyi şekilde tamir edilmiş dahi olsa kendi değerinde bir düşüş yaşanacaktır. İkinci el araç ya da hasarlı araç alacak olan kişiler bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdır. Araç alırken, hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Bu şekilde, satın alınan aracın ileri zamanlarda yaşatabileceği her türlü ağır ya da hafif sorunun önüne geçilmiş olunur.