Hurdaya Ayrılan Arabalarda ÖTV İndirimi

Ülkemizde otomobil, minibüs, kamyonet ve diğer araçlar ile birlikte ortalama altı milyon civarında on altı yaş ve üzeri araç var. Devlet bu durumdaki araçların elden çıkarılması için bazı çalışmalar hazırladı. Bunun sonucunda hurda araç sahibi olanlar veya aracını elden çıkarmak isteyenler için bazı teşvikler oluşturuldu.

 

 Hurdaya Verildikten Sonrası

 

Aracını hurdaya vermek isteyen vatandaşlara aynı zamanda ÖTV indirimi ile yeni araç alımları da söz konusu. On altı yaş ve üzeri aracının tescilinin silinmesi, hurdaya çıkarılması gibi şartlarını yerine getiren her vatandaşa on bin liraya kadar ÖTV indirimi verilmesi uygun görüldü.

 

Henüz kabul edilen ve torba yasaya eklenen, birinci geçici maddeye göre, araçlarının imha edildiğini belgeleriyle ispat eden vatandaşlar, yine aynı cinsten aracın motor silindir hacmi 1600 cc yi geçmeyecek şekilde yeni araç alımlarında indirimden faydalanabilecekler. Yeni araçların özelliklerine ve cinslerine göre bu on bin liralık ÖTV indiriminin de değişkenlik göstermesi de söz konusu. 31 Aralık 2019 a kadar otomobil, minibüs, otobüs, kamyon ve tır gibi araç sahibi olan kişiler, araçlarının imha belgesi ile birlikte yeni alacakları araçlarının yolunu tutabilirler. Binlerce yaşlı araç sahibinin beklediği bu yasa ile hem trafikten on altı yaş üzeri araçların çekilmesi hem de sıfır kilometre araç satışlarının artırılması bekleniyor.

 

 Vergi Borcu Meselesi

 

Lakin araçları her ne kadar yaşlanmış, yorulmuş ve bitik durumda olsalar da, bu araç sahiplerinden bazıları hurda araç tasarısı ile birlikte vergi borçlarından da kurtaracak bir kanunun çıkmasını ümit ediyor. Bu sayede asıl amaçları sıfır araba almaktan ziyade devlete olan vergi borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar, borçlarına bu tür bir çare düşünüyor. Devletimizin en kısa zamanda bu soruna bir çözüm bulması temennisi ile umarız vergi borcu bulunan vatandaşlarımız da bir an önce rahat bir nefes alırlar.