İkinci El Otomobil Alım-Satımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el otomobil piyasası oldukça hareketli günler yaşamaya devam ediyor. İkinci el otomobil piyasası sayesinde araba sahibi olmak artık ulaşılmaz bir hayal olmaktan çıkıyor. Yalnız bu iş ne yazık ki göründüğü kadar kolay değil. Dolandırıcılar, bu piyasadaki hareketlilikten faydalanarak insanları kandırabiliyor, gereğinden fazla para talep edebiliyorlar. Kısaca bu konuda dikkat edilmesi gerekenlere şöyle bir değinelim.

 

  • Eğer satıcı sizden kaparo talep ediyorsa bu sizin için küçük bir miktar bile olsa kabul etmemenizde fayda var. Kaporayı alan satıcı arabayı satmaktan vazgeçebilir, ortadan kaybolabilir iletişim bilgileri sahte olabilir ve sonucunda siz üzülebilirsiniz.
  • Aracı aniden satın almaya karar vermeyin. Gerekli kontrollerden geçirin. Riske hiç gerek yok.
  • Aracı internet üzerinden beğenmiş olabilirsiniz. Yalnız görüntü sizi yanıltabilir. Doğru açı ile çekilen fotoğrafta görüntü her zaman cilalıdır. Yanına gidip aracın fotoğrafta göründüğü kadar temiz ve bakımlı olduğundan emin olup almaya karar verin.
  • Aracı değerinden düşük gösteren dolandırıcıların aracı satmak için yapamayacakları hile yok. Eğer uzman bir alıcı olarak gözükmek istiyorsanız alacağınız arabanın piyasa değerini muhakkak araştırın.
  • Eğer araba satışı yapıyorsanız bilin ki satıcı olmanın da zorlu yanları var, özellikle sattığınız arabanın parasını banka havalesiyle almayı tercih edin böylelikle sahte para gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamış olursunuz.
  • Parayı almadan arabanın satışını onaylamayın. Parayı, arabayı aldıktan sonra ödeme teklifini de kibarca reddedin.
  • Son olarak da alacağınız arabayı bir ustaya gösterme anlayışından kurtulun. Şunu unutmayın, bazen ustaların bile anlamayacağı birçok hileyle karşılaşabilirsiniz. Bundan dolay eğer ikinci el bir araç alacaksanız mutlaka Tramer kaydına bakın ve ekspertiz raporunu mutlaka alın.

Şimdiden alacağınız temiz bir araçla güzel günler geçirmeniz dileğiyle…