ABS (Anti-Lock Breaking System) – Kitlenmeyi Önleyen Fren Sistemi

Direksiyon hâkimiyetinin korunması amacıyla tekerleklere fren uygulandığında aracın savrulmasını engellemek amacıyla devreye giren ve tekerlerin kilitlenmesini önleyen bir fren sistemidir.

“ABS neden önemlidir?” sorusunun iki önemli cevabı vardır:

Birincisi ön tekerlerin kilitlenmesi esnasında, bu genellikle ani ve sert fren yapıldığında ya da kaygan zeminlerde oluşmaktadır, sürücü direksiyon hâkimiyetini kaybeder ve araç bulunduğu istikamette yol almaya devam eder. Bu da bir yere çarpma riskinizi büyük oranda artırır.

İkincisi ise arka tekerleklerin kitlenmesidir. Eğer arka tekerlekler kitlenirse sürücü araç hâkimiyetini kaybeder ve otomobil kendi etrafında dönerek spin atmaya başlar.

 ABS, ön ve arka tekerlekleri maksimum fren kuvvetinde tutmak için otomatik devreye giren bir sistemdir. Bundan dolayı da bu sistem sayesinde birçok fren kaynaklı olumsuzluktan da kurtulmuş olursunuz.

Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi olarak adlandırılan ABS, kesinlikle frenlerin performans özelliğini artırmadığı gibi duruş mesafesini de kısaltmaz. Bu sistem sadece frenlerin en verimli şekilde kilitlenmeden çalışmasına olanak sağlar.

Kitlenmeyi Önleyen Fren Sisteminin (ABS) Önemli Özellikleri

Bu sistemin arıza yapması durumunda ABS uyarı lambası yol bilgisayarında gözükür. Bu durumda aracı hemen servise götürmek daha mantıklı olacaktır. ABS devre dışı kaldığında frenler çalışır; ancak kilitlenmeyi önleme sistemi devre dışı kalır ve araç herhangi bir olumsuzlukta ön ya da arka tekerleklerin kilitlenmesine maruz kalabilir.

ABS’nin Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Bu sistem çalışırken frenleme yaparken fren pedalının hafif bir şekilde geri tepmeler ortaya çıkarmasına neden olmaktadır. Pedaldaki bu geri tepme kilitlenmeyi önleyici sistemin devrede olduğunun bir göstergesidir.