Yağ Değişimi Hangi Aralıklarda Yapılır?

 

Araçlarda Yağ Değişimi

 

Araçlarda yağ değişimi son derece önemlidir. Bu konuya dikkat etmezseniz aracınız da telafisi zor zararlara sebep olabilirsiniz. Bilindiği gibi araçlarımızda bulunan motor yağı motor içerisinde bulunan hareketli parçaların sürtünmesini azaltarak parçaların zarar görmesini engellemektedir. Motor yağına dikkat etmezseniz aracınızın motorunu bile değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

 

 Uygun Motor Yağı

 

Aracınızda kullandığınız motor yağının özelliklerine dikkat edin. Araç üreten firmalar kendi araçlarında kullanılması uygun olan yağların tavsiye olarak açıklarlar. Bu tavsiye kullanılması istenen yağın özelliklerinin belirtilmesi şeklinde olabileceği gibi kullanılması istenen yağın markasıyla birlikte özelliklerinin belirtilmesi şeklinde de olabilir. Aracınızın marka modeline göre üretici firmanın tavsiyelerine önem vermenizi tavsiye ederiz. Üretici firmalar tavsiye ettikleri motor yağının kullanılmamasını garanti kapsamı dışında sayabilirler. Yolda kalmamak, çekici ve tamir gibi can sıkıcı şeylerle uğraşmamak için de dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

 Yağ Değişim Zamanı

 

Araç motor yağları genellikle 10 bin kilometre de değiştirilir. Aracınıza düzenli bakım yaptırıyorsanız bu süreye ayrıca dikkat etmeniz gerekmez. Ama yine de aracın motor yağını hafta da bir kontrol edilmesini tavsiye ederiz. Aracınızın motor yağını kontrol ederken aracınız düz bir zeminde olmasına ve motorun 10-15 dakika önce stop edilmiş olmasına dikkat edin. Motor yağ değişimi zamanı gelmese bile olabilecek olumsuz bir durum sebebiyle motor yağında eksilme olabilir ve bu sebeple aracınız arızalanabilir.

 

Rutin değişim zamanları servisiniz tarafından size bildirilecektir. Genel olarak aracınızla ilgili tüm konularda yapılması gerekenleri düzenli yapmanız halinde aracınız ile ilgili sıkıntı yaşamazsınız. Şehirler arası yolculuktan önce aracınız motor yağı ve lastik hava basınçlarını kontrol etmeyi unutmayın. Aracınızın gösterge panelinde bulunan yağ basınç ikaz işareti yanıyorsa aracınızı kullanmayın ve yağ kontrolü yapın.