Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

 

Yakıt Tüketimi

 

Son zamanlarda araç kullanımının yaygınlaşması ile yakıt tüketimi önem kazanmakta. Tabi ki yakıt tasarrufunun öncelikli tutulduğu araçlarda tercih edilme sebebi. Peki, Yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?

 

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

 

Yakıt tüketimini en iyi ve en optimum şekilde hesaplamak için, arabanızın yol kompüteri olarak bilinen ekranda yazan 100 km’de tüketilen yakıt miktarını, aktüel yakıt miktarının fiyatı ile çarpmanız sonucunda yakıt tüketimi hesaplanmış olacaktır. Bu işlem sonucunda arabanızın kilometre bazında ne kadar yaktığının bilgisini sağlayacaktır. Güncel akaryakıt bilgilerini petrol şirketlerinin web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 

Ortalama Yakıt Tüketimi Nedir?

 

Yakıt tüketimi, belli bir düzeyde bir motora sahip olan bir arabanın ya da taşıtın, yol üzerinde gitmesi esnasında, hava şartları, araç özellikleri gibi farklı sebepler altında tükettiği yakıt bedeline, ortalama yakıt tüketimi denir.

 

Ortalama Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

 

Otomobillerin kullanma kılavuzların da yer alan bilgilere göre yakıt tüketimi çoğunlukla aşağıda gösterilen şekilde hesaplama işlemi yapılır.

 Şehir içi: Belli düzeyde bir motora sahip olan taşıt soğuk iken çalıştırma işlemi gerçekleştirilir ve en fazla 50 kilometre hızına getirilerek, yaklaşık olarak 19 km ile 4 km bir mesafe aralığında test edilen bir sonuçtan elde edilen veri aracın şehir içi yaktığı yakıtın tüketim bedelini verir.

 

Şehir dışı: Belli düzeyde bir motora sahip araç en fazla 120 km hıza getirilerek 7 kilometrelik bir mesafe aralığında gerçekleştirilir. Hız yarı süreli sabit, yarı süreli değişkenlik gösterir. Bu test şehir içi yakıt tüketimi hesaplamasından sonra yapıldığı için motor ısısı normal seviyededir.

 Ortalama: Belli bir düzeyde motora sahip aracın şehir dışı yakıt tüketiminin yüzde 63 ile aynı aracın şehir içi yakıt tüketiminin yüzde 37’si toplanarak elde edilen tüketim miktarı, ortalama yakıt tüketim miktarıdır.

 

Bunun dışında aynı aracı farklı kişiler tarafından kullanılması sonucu yakıt tüketimi değişkenlik göstermektedir. Bu sonuçlar aracın kendi yakıt tasarruf prensibinden farklı sonuçlardır.