Aslında “pasta cila” yalnızca ustaların yapacağı bir işlem gibi görünse de bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikle birbirinden farklı uygulamalar olan “pasta ve cila nedir?” ona bakalım.

 

 Pasta nedir?

 

Pasta esasen zımparalama işleminin sıvı halidir. Araç ilk boyandığında ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın boya tamamen eşit olmayacaktır. Bunun için pasta işlemi uygulanarak boyadaki dalgalanmalar giderilir. Ancak pastanın bizi daha çok ilgilendiren kısmı araçtaki küçük çiziklerdir. Araç, yıkama esnasında fırçanın oluşturduğu deformasyon, güneşin etkisi, küçük taşların oluşturduğu çizikler gibi etmenlerden dolayı satın aldığınızdan oldukça farklı bir hal alabilir. Bu gibi hallerde aracı tamamen boyamak yerine pasta uygulayarak en üst aşamayı seyreltip bu deformasyonları gidermek ve çizikleri kapatmak mümkündür.

 

 Cila Nedir?

 

Cila, aracı parlatırken aynı zamanda koruyucu görevi de üstlenir. Aracınızın üzerinde 3-4 ay süresince gözle görünmeyecek kadar ince, şeffaf bir katman oluşturur. Bu katman taş sıçramalarından oluşan çizikler gibi çizilmeleri engellerken, boyanın da daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

 

 Pasta Cila Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle pasta bir zımpara gibi aşındırıcı olduğundan, boyaya gereğinden fazla zarar vermemek için toz ve kirden arındırılması, yıkanması, kurutulması ve mümkünse pasta yapılacak yerin güneş görmemesi gerekir. İkinci koyu renk araçlar için ince, açık renkler için kalın pasta alınmalıdır. Daha sonra parmağınızın ucuyla biraz pasta alıp kaportaya sürün. Yine mümkünse polisaj makinesi ile ya da pasta yapmaya uygun bir süngerle daireler çizerek pastayı boyaya iyice yedirin en son kuru bir bezle silin ve cila işlemine geçin. Cilaya uygun mikro fiber bez ile bölgeye iyice yedirin. Kaportada en ufak bir ıslaklık olmamalıdır. 30-40 dakika kurumasını bekleyip kuru bir bezle parlayana dek silin. İşte bu kadar