Boyasız göçük düzeltme, aracın yağmur, kar, dolu vb. Gibi etkenlerden dolayı hasar görmesi sonucu oluşan hasar için yapılan bir tamir usulüdür. Halk arasında yağlı çekiç olarak da tanınan bu yöntem, ek malzemelerin kullanması ile arabalarda meydana gelen göçüklerin aracın mevcut boyasında her hangi bir zarara yol açmadan göçüğü ortadan kaldırmakta iyi bir yöntemdir.

 

Kaportanın Arkasından bastırarak düzeltme:

Bu yöntemde arabanın içeri geçen tarafının arka tarafından girebilen bazı çubuk ve ekipmanlar sayesinde kaportayı ovalar gibi arkadan dış tarafa doğru itilerek yapılan göçük düzeltme yöntemidir. Bu işlem sonucunda kaportanın ön tarafında meydana gelen pürüzler plastik bir kalem ile düzeltilir. Ve sonra pasta işlemi uygulanarak düzeltilen göçük yüzeyi temizlenir. Bu işlemi yaparken göçüğün oluştuğu kısmın arkasında bulunan kapak vs. Aletleri sökmek gerekebilir.

 

 Vakum Yöntemi İle Çekerek Düzeltme:

Eğer, göçük oluşan kısmın arkasına ulaşma imkanı bulunmuyor ise, bu tür göçük işlemleri için vakum ile çekme yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ise göçük şekli ve yerine göre silikonla aparat yapıştırılır. Bu aparat pense yardımı ile bir kaç defa esneme işlemi yapılır. Sonrasında göçük olan kısım eski haline kadar çekerek düzeltilir. Bu Düzeltme işleminde de meydana gelebilecek pürüzler olursa plastik kalemle düzeltme işlemi yapılabilir. Bu işlem yapılacağı yerine göre arka kısmında bulunan kapak vs. Ekipman sökülmeden de işlem yapılabilir.

 

 Manyetik Olarak Göçük Düzeltme:

Manyetik göçük düzeltme işlemi yine Etkili bir yöntemdir. Bu işlemde de yine iç aksam da her hangi bir sökme işlemi yapmadan zamandan yüzde seksen tasarrufla göçük düzeltme yapılır. Bu işlemde de göçük olan kısma frekans dalgaları sayesinde sacın boyasına zarar vermeden göçüğün düzeltilmesi sağlanır. Bu işlemde de göçük olan bölgenin arkasında bulunan kapak vs. Aksam sökülmeden boyasız işlem yapılabilir.