Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yaptırılır?

 

Motorlu araçların doğaya zehirli gaz salmasının ölçütü egzoz emisyon muayenesi ile belirlenmektedir. Egzoz emisyon muayenesi doğayı korumak amacıyla elektrikle araçlar, 1979 model öncesi dizel araçlar, motosiklet ve mopedler gibi araçlar hariç, diğer motorlu araçlarda yaptırılması zorunludur. Önceleri her yıl yapılması istenilen egzoz emisyon muayenesi, ilgili yönetmelikte yapılan son değişiklikle iki yılda bir yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Sıfır alınan araçlarda üç yıl boyunca emisyon muayenesi yaptırmaya gerek yoktur.

 

Egzoz Emisyon Muayenesi Nerede Yaptırılır?

 

Egzoz emisyon ölçümü, muayene istasyonlarında yaptırılacağı gibi, hemen her yerde bulabileceğiniz yetkilendirilmiş ölçüm merkezlerinde de yaptırabilmektedir. Ölçüm yapılan araçların emisyon değeri ilgili yönetmelikte belirtilen değerlerin üzerinde ise, emisyon pulu verilmez, araç için tamirat istenir. Bu değerlerin yüksek çıkması; genel olarak aracınızda yanma veya patlama olayının tam olmadığından kaynaklanmaktadır. Bu durum aracınızın normalden daha çok yakıt sarfiyatında bulunduğunun göstergesidir. Egzoz sürüm ölçümü yaptırmanız doğayı korumanın yanında bütçenizi de korumaktadır.

 

Egzoz Emisyon Muayenesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 

T.C Kimlik numaralı; nüfus cüzdanı veya ehliyet ile egzoz gazı emisyon muayenesi yapılacak aracın tescil belgesi istenen belgeler arasındadır. Ayrıca emisyon ölçümünü ilk kez yaptıracak araçlar emisyon ruhsatını da satın almaları gerekmektedir. Emisyon ruhsatı 7,00 TL karşılığında ölçüm yapılan istasyondan alınabilmektedir. Egzoz emisyon muayene ücreti ise; KDV dahil 55,00 TL’dir.

 

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmamanın Yaptırımı Nedir?

 

Öncelikle aracın Egzoz emisyon ölçüm süresi bitmiş ve belirtilen tarihte yapılmamış ise muayeneden geçmeyecektir. BÜ durum muayene istasyonlarında ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Diğer taraftan eğer ki; trafik veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrollerinde emisyon ölçümü yapılmadığı tespit edilirse 1.206,00 TL idari para cezası, ölçüm yapılıp emisyon değerleri standarttın üzerinde olması durumunda; 2.423,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.