Egzoz ve Siyah Duman

 

Egzozdan neden siyah duman çıkar? Sorusu araba kullanıcılarının en çok karşılaştığı ve merak ettikleri konuların başında gelir. Egzozdan siyah duman niye çıkar bu sorunun cevapları nelerdir?

 

 Egzozdan Neden Siyah Duman Çıkar?

 

Arabanın egzoz borusundan siyah duman atmasının birçok nedeni olabilmektedir. Halk arasında kara duman olarak da bilinen bu durum, aracın yakıtı optimum seviyede yakamadığının göstergesidir. Bundan dolayı yanma alanında ki yakıt bir arızadan dolayı tam yanma işlemi gerçekleşmemekte dolayısıyla yakıt tam yanmadan egzoz borusundan dışarı siyah duman olarak çıkmakta. Bu oluşan sorunu, iyi yanmayan bir sobadan çıkan siyah duman olarak ta benzetebilirsiniz. Bu durum dizel ya da benzinli araçlarda da çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

 

Sabah yola çıkar iken ilk çalıştırmada gaza fazla bir yüklenme yapıldı ise, pistonlara fazla bir yakıt gitme gerçekleşeceğinden ve pistonlarda ki hava karışımı yeteri kadar olmayacağından “motor boğulması” olarak bilinen vaka ile karşılaşılabilir. Yakıtın Yanma işlemi optimum düzeyde gerçekleşemez ve egzoz borusundan kara duman atmaya başlar.

 

Aracın kara duman atmasının en başlıca sebebi silindire giden karışımdaki yakıt oranının hava oranına nazaran daha fazla olmasıdır. Çoğunlukla kış mevsimlerinde pistonlara giden hava oranı fazlalık olarak ortaya çıkar. Çünkü ne kadar soğuk ve yoğun bir hava olursa yanma işlemi o derece güçlü ve iyi gerçekleşir. Hava filtresinin de arızalı olması yanma alanına iletilen havanın daha az olmasına neden olur. Fazlaca tıkanmış bir hava filtresi ya da pislenmiş ise değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 Genel Olarak Siyah Duman Çıkma Nedenleri

 

*Enjektörlerin kirlenmiş olması veya çalışma işini gerçekleştirememesi,

*Hava odasının düzeneğindeki hortumlarında kaçak veya patlamış olması,

*Hava akış metresinin çalışma prensibini yerine getirememesi,

bu nedenler kara duman atmada ki başlıca nedenler olarak sıralanabilir.

 

Araçların her hangi bir arıza vermemesi için aracın bakımının düzenli yapılması can güvenliği ve uzun ömrünüz açısından önem teşkil eder.