Otomobillerde Bakım

Yorucu ve aşındırıcı etkisi çok olan bir mevsimden çıktınız. Belki kendiniz biraz olsun tüm çalışma stresinizi, yorgunluğunuzu attınız ama kullandığınız aracın sıcak yaz ayları şartlarında düşündüğünüzden çok aşındığına ve zarar gördüğüne emin olabilirsiniz. Zira aşırı sıcaklarda birçok arazi türünde yol alan ve sıcakta uzun süre kalan otomobiller ciddi anlamda yaz için sorun çıkartabilir.

 

Kışa hazırlık için, iyi bir otomobil bakımında nelere dikkat etmelisiniz hep beraber görelim:

  • Yaz ayları sonrası, otomobilin motor bölümünde en çok etkilenen parça tahmin ettiğiniz gibi V kayışıdır. Sıcaktan oldukça gevşemiş olan V kayışını germeniz mümkünse mutlaka uygun şekilde germe işlemini yapmanız gerekiyor. Eğer mümkün değilse, daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka V kayışınızı değiştirmelisiniz. Zira şarj düzenini etkileyeceği gibi, vantilatör devrini de düşüreceği için hem otomobilinizin sağlıklı çalışmasına engel olacak hem de yakıt sarfiyatınızın artmasına sebep olacak.

 

  • Antifriz, sadece kış için değil yaz içinde önemli bir nokta. Soğutma sistemindeki korozyon tehlikesi, kışa hazırlanan bir otomobil için sonrasında daha çok başımıza iş çıkartacak bir durumdur. Yaz aylarının hemen sonrasında, mutlaka antifriz ölçümü yaptırmanız gerekli.

 

  • Hava filtresi, geçtiğiniz topraklı yollardan en çok etkilenen parçalardan biridir. Kuru ve sıcak ortam, kalkan tozu direkt olarak motor aksanı içinde hava filtresini etkiler. Kış öncesi, temizlenmesi hatta mümkünse değiştirilmesi gereken bir diğer önemli parçada hava filtresidir.

 

  • Cam sileceklerinizde yer alan su fıskiyelerini sıcaklıktan ötürü pek kullanmadınız. Zira, zorlu bir yol sonrası en çok yakıt istasyonlarındaki yıkama servislerini kullandınız. Bu sebeple de, camlarınıza su fışkırtan fıskiyeler kireçlenmiş su işe karşı karşıya kaldı. En iyi temizleme yöntemi, toplu iğne ile bu kireç tabakasından kurtularak, fıskiyelerin yine eskisi gibi çalışmasını sağlamak olacaktır.

 

  • Yazın belki de en çok etkilediği otomobil parçalarından birisi, cam silecekleriniz. Yazın kavurucu sıcağından dolayı, çok fazla kullanmadığınızdan ya da uzun süre kullanmadığınızdan ötürü, bu silecekler kurudu ve çatladı. Aşınmış silecekler, kış ayların yaşayabileceğiniz şiddetli yağışlarda size sürekli sorun çıkartacak. Bunun bilincinde olun ve önemsiz gibi gözükse de sileceklerinizin durumuna özen gösterin.

 

  • Otomobil lastikleriniz, sizin güvenli bir sürüş için sahip olmanız gereken en önemli yürüyen parçalarınızdan biridir. 3 mm derinliğindeki lastik çıkıntıları hem yasal olarak bir mecburiyet, hem de yol tutuşunu eksiksiz yerine getirmesi gereken bir araç için hayati önemi olan bir özelliktir.

 

  • Buji kabloları ve distribütör kapağında var olan çatlaklar, otomobilinizin elektrik aksanı için çok büyük tehlike. Bu yüzden, uzun ve çetin geçecek bir kış sezonu için elektrik aksanınızı mümkünse uzman nezaretinde gözden geçirin.

 

  • Normalde periyodik bakımlarınıza dikkat eden biri dahi olsanız, ara sıra en azından akaryakıt istasyonlarınıza yolunuz düştükçe yağınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede, en ummadığınız yerden gol yememiş olursunuz. Üstelik biliyorsunuz ki, otomobiliniz için yağ bir kan görevi görür. Fark etmediğiniz bir yerden kan kaybı yaşamanız, tüm vücudunuzu etkileyeceği gibi, otomobilinizi de geri dönüşü zor zararlara sokabilir.