Motosiklet özellikle erkekler için adeta bir tutkudur. Eğitimi alınarak tam koruma ekipmanla kullanıldığında motosiklet sadık bir arkadaş olur. Motosiklet sahibiyseniz otomobil sahibinden daha az vergi öder, istediğiniz alana park edebilir, günlük hayatın koşturmacasının verdiği stresi atabilmek için motosiklete binerek kafa dinleyebilir, trafikte çok beklemeden ilerleyebilir ve en önemlisi özgürlüğü dibine kadar yaşarsınız.

 

Çoğu kişi motosikleti tehlike olarak görse de bilinçli kullanıldığında motosiklet ile hayat daha kolaydır. Öyle ki motosiklet bazılarına göre bir yaşam tarzıdır. Motosiklet tutkunları için motosikletin bakımı hayati önem taşır. Bakım motosikletin ömrünü uzattığı gibi kullanıcının da güvenliğini sağlar.

 

Akü Bakımı

 

Motosikletinizi en az haftada bir kez çalıştırın. Bu mümkün olmuyorsa da aküyü söküp bir tahtaya koyun ve akü suyunu ılık bir ortamda muhafaza edin. Çünkü 4-5 ay gibi bir süre kullanılmayan motosikletin aküsünün elektrikleri kablolara bağlı elektronik aygıtlar nedeniyle biter.

 

Akü araçtan çıkarılırken önce (-) negatif olan kutup başını sökün, aküyü takarken ise önce (+) pozitif kutup başını bağlayın. Kablo başlıklarını çıkarır veya takarken önce şarj ve test cihazlarını kapatın.

 

Zincir Ayarının Önemi

 

Zincir boşluğu gevşek bırakılırsa zincir kopar ve aşınır ses yapar. Zincir ayarı yaparken arka teker tespit vidasını gevşetin karşılıklı gergi vidalarından eşit şekilde ayar yapın.

 Fren Bakımı

 

Uzun süre yağmur altında bırakılan motosiklet fren hidroliğinin tahliye kanalından su sızmasıyla fren pedalında yumuşama olur. Bu durumda hazne kapağını açın, içindeki hidroliği kapağındaki seri nolu hidrolik ile doldurun.

 Amortisör Kontrolü

 

Motosikletinizi yağmurlu bir havada kullandınız ve amortisörler çamur oldu. Bu durumda yapmanız gereken amortisörün yağ kaçırmasını önlemek için çamuru temizlemeye özen gösterin.

 Radyatör Bakımı

 

Radyatör peteklerinde çamur olması durumunda motor hararet yapar. Radyatör suyunu her 1000 km’de kontrol edin.

Egzoz Bakımı

 

Motorunuz ısınmadan stop etmeyin. Aksi halde egzoz içerisindeki buhar suya dönüşür ve çürümeye yol açar. Bu da motorun ömrünü azaltır.

 

 Orijinallik

 

Motosiklet denge üzerinde giden bir araç olduğundan geçici çözümler sizi bir süre götürse bile diğer aksamlara da zarar verebilir. Bu açıdan parçaların orijinal olması önem taşır.