Otomatik veya Yarı Otomatik Araçlar

 

Araçlar gün geçtikte yeni gelişen teknolojilerle birlikte kişi yönetimi en aza indirecek şekilde dizayn edilmektedir. Yağmur yağdığında yağmur sensörünün otomatik çalışması veya akşam olduğunda farların yanması aracının kendi özelliğiyle insan gücüne ihtiyaç kalmadan yaptığı işlemlerdir.

 

Öncelikle Otomatik vites araçlar genel alışkanlardan ve tamir bakımının maliyetli olduğundan çok fazla tercih edilmemekteydi. Günümüzde kullanıcılara tam otomatik araç ile birlikte yarı otomatik araç tercihi de sunulmaktadır. Bu vitesler; üretici firmaya göre DSG, CVTT, EDC gibi değişik isimler almaktadır. Hepsinin ismi farklı olsa da kullanıcının debriyaj kullanmasına gerek kalmadan, arabanın otomatik vites değiştirmesini sağlayan sistemlerdir.

 

 

 Tam Otomatik Vites Araçlar

 

Otomobil firmaların ilk otomatik vites araçları, tam otomatik şanzıman sistemine sahipti. Tam otomatik şanzımanlar aracın hızına göre vites artırma ve azaltma işlevini yerine getirmektedir. Bir takım dişli sisteminden oluşur ve debriyaj baskı balata sistemi yoktur. Tam otomatik şanzımanlar düzenli ve kurallarına uygun kullanıldığında diğer şanzımanlara göre daha az arıza yapmaktadır. Ancak arıza yaptığında maliyetli bir tamirat gerektirmektedir.

Tam otomatik şanzımanlar çok sayıda dişli sisteminden oluşması aracın yakıtını da arttırmaktadır. D segmentinde ki benzinli bir aracın şehir içinde 100 km’de ki yakıt tüketimi yaklaşık 10 litre olarak ifade edilmektedir. Tam otomatik şanzımanların ustasını bulmakta kolaydır. Şanzıman araçtan sökülerek tamir edilebilir. Bu şanzımanlarda vites geçişleri rahatlıkla hissedilmektedir.

 

 

Yarı Otomatik Vites Araçlar

Yarı otomatik araçlarda yine vites geçişleri araç hızına göre gerçekleştirilirken, kullanıcın vites geçişine müdahalesi mümkün olabilmektedir. Özellikle yokuş çıkarken aracınızın zorlandığını hissettiğinizde veya birim zamanda daha fazla hızlanmasını istediğinizde vitesi kendiniz düşürebilirsiniz. Yarı otomatik araçlar, tam otomatik araçlar gibi karmaşık dişli yapısına sahip değildir. Daha çok baskı balatayı ayırıcı, vites değiştirici robotik sistemlere sahiptir. Bu nedenle bu araçların şanzımanlarının tamiri pek mümkün değildir. Ancak yenisinin takılarak tamiri mümkündür.

 

D segmentinde ki benzinli bir aracın, 100 km’de şehir içindeki yakıt tüketimi yaklaşık 6-7 litre olarak ifade edilmektedir. Bu araçlarda vites geçişleri pek hissedilmez. Yarı otomatik araç yakıt tüketimi ve diğer hususlar dikkate alındığında, tam otomatik araçlara göre daha fazla tercih edilmektedir.