Otomobillerin Tarihi

 

Otomobilin kökenini bir kişiye indirgemek mümkün değil, ancak tarihçesi Avrupa’daki belli başlı teknolojik gelişmelere dayanıyor olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Henry Ford ve önde gelen bazı öncü otomobil üreticileri seri imalat otomobillerine başladı ve ilk taşıma şekli olarak otomobil endüstrisini kurdular.

 

Günümüzde arabalar, özellikle gelişmiş ülkelerde milyonlarca insanı dünya çapında taşımanın önemli yollarından biri olarak görülüyor. Çoğu insan kamyonlarına ve araçlarına, işlerine gidip gelmek, mal taşımak, farklı görevler icra etmek, akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret etmek için bağımlı hale gelmişlerdir. Bugün üretilen ve satılan araba sayısı her geçen gün artarak otomobil endüstrisini muazzam bir küresel dev haline getirmektedir.

 

 Otomobillerin Çevre Üzerindeki Etkileri

 

Otomobilin çevre üzerindeki etkileri büyüktür. Otomobiller, üretim sürecinden eninde sonunda hurda olarak ayrılmaktadır. Otomobil üretimi için büyük miktarlarda cam, kauçuk, plastik ve farklı malzemeler gereklidir. Dahası, montaj, makine ve insan emeği yoluyla binlerce araç gerektirir. Otomobillerin üretim süreci büyük miktarda enerji tüketir ve fabrika çıkışı nihai olarak belirli kirletici maddeleri üretir. Yollardaki otomobiller, gaz ve petrolün ana tüketicileridir ve artan talebi karşılamak için petrol ürünlerinin arıtılması ve arıtılması için sürekli delme teşvik etmektedir. İçten yanmalı motora sahip otomobillerin çoğu otomobil momentumuna tekrar tekrar hâkim olur, büyük miktarlarda kirlilik, otomobiller tarafından gürültü, hava emisyonları, kullanılan yağ ve atılabilir parçalar şeklinde dağıtılır.

 

Otomobiller Nasıl Üretilir?

Çevresel hasarların çoğu otomobillerden kaynaklanır çünkü bir otomobilin imalatı sonunda atık ve kirli hava üretilir. Otomobil üretimi için gerekli olan çelik, plastik, alüminyum, kauçuk, cam ve diğer ilgili ürünlerin işlenmesi için boksit, demir cevheri, petrol, kurşun ve diğer çeşitli ham maddelerin çıkarılması gereklidir. Sınırlı kaynakları tüketirler, aynı zamanda büyük miktarda enerji tüketirler ve bu da ciddi çevresel etkilere neden olurlar.