ACC (Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü)

ACC’nin açılımı Adaptive Cruise Control sistemidir. Uyarlanabilir sabit hız kontrolü olarak adlandırılan bu sistem ile farklı hız limitlerine aracın otomatik olarak uyum göstermesini sağlayan bir sistemdir.

Sistem üzerinden belirlenen takip mesafesini korumak amacıyla devreye giren bu sistem 30 km ile 200 km arasında devreye giren bir mekanizmadan oluşmaktadır. Özellikle daha konforlu bir sürüş keyfi için devreye giren bu sistem sayesinde araç değişken hızlara otomatik olarak uyum sağlar.

ACC Ne İşe Yarar?

Sürücü tarafından ayarlanan maksimum hız seviyesine göre devrece giren uyarlanabilir sabit hız kontrol sistemiyle araç yüksek hızlara çıktığında ya da düşük hızlara düştüğünde otomatik olarak belirlenen seviyeye geri çıkmasını sağlar.

ACC Ne Zaman Devreye Girer?

ACC sisteminin önemli özelliği önünde yavaş ilerleyen başka bir araç olduğunda bu sistem devreye girer ve ilk önce görüntülü ve sesli bir uyarı verir. Eğer bu görüntülü ve sesli uyarıya uymadığınız takdirde araç otomatik olarak frenleme özelliğini devreye alır ve aracın hızını düşürür.

Bu sistemle birlikte önünüzde yer alan araç hızını artırdığında sizin de otomobiliniz, ayarladığınız hız limitini geçmeyecek şekilde hızını otomatik olarak artırmaya devam eder. Eğer şerit değiştirerek önünüzü boşaltırsanız araç belirlediğiniz limitlere tekrar ulaşır. Yani bu özelliği ayarladığınızda araç önünde bir engel görürse yavaşlar, engel yoksa belirlediğiniz limitlerde gitmeye devam eder.

Özellikle yeni model arabalar içerisinde sunulan güvenlik donanımlarından biri olan ACC, son derece kullanışlı ve güvenliği artıran bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.