Yeni Fluence Joy 1,5 DCi Tanıtımı

Renault üretimlerine hız kesmeden devam ederken bizim yolumuz da dizel otomatik sedan araçların satımının başlarında gelen Renault Fluence ye düştü. Araç 1,5 Lt turbo dizel joy paketine sahip ve otomatik şanzıman seçenekleriyle sevenlerine kavuştu. Buyurun şimdi de aracın ince ayrıntılarına geçelim.

 

Aracın detaylarını söylemeden önce ilk baş konfor olsun yakıt tüketimi olsun fiyatıyla birlikte hepsi bir arada araç çok uygun olduğunu düşünüyorum.

 

Dizel otomatik olan Renault Fluence Joy da dijital gösterge paneli kullanılmış. Gösterge paneli ekranında aracın verileri ve performans verileri gösteriliyor. Kompakt sedan sınıfındaki özellik olarak beklenilenleri karşılıyor. Kullananlardan duyum olarak aracın gerektiği ani esna frenlemesinde gayet başarılı olduğunu ve beklentileri karşıladığını söylemişlerdir.

 

Araç kokpitin üst kısmı yumuşak diğer yerleri sert ve kalite hissi uyandırıyor. Uzun yollarda yarı yolda bırakmayacak şekilde olduğunu söyleyelim. Yük götürme konusunda ise araç bagaj alanı geniş ve beklentileri karşılayacak seviyede.

 

Araç söylediğimiz gibi yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılı. 1000 km yol yapan birisi yakıt olarak 245 lira harcadığını duydum. Yani ortalama 24,5 kuruş yakıta denk geliyor. Bu sonuca uzun ve hızlı gidildiği için oldu. Eğer normal kullanıcılar yapmış olsun ortalama 21 kuruşa filan denk gelecek buda gayet güzel bir sonuç demek oluyor.

 

Fluence de USB ve aux girişi özelliği vardır. Aracın iç kısmında ise malzemeler çok kaliteli değildir yani ortalama düzeyde malzemeler kullanılmıştır. 110 ps 240 nm tork 1,5 LT dci motor performans etkisinde başarılı olmuştur.

 

Araç çekiş gücü sistemi de başarılı olmuştur. Rakiplerine göre kötü değildir, yarışacak şekildedir. Son olarak da şundan bahsedersek güvenlik konusunda da sınıf geçmiş hava yastıkları güvence olmuştur.